среда, 18. новембар 2015.

Stripovi: 46. nedelja, 2015

Prošle nedelje sam bio bolestan i nisam mogao da napišem/čitam. Danas nadoknađujem.

 Naziv: Batman #46
Piše: Scott Snyder
Olovka: Greg Capullo
Tuš: Danny Miki
Boji: FCO Placencia
Izdaje: DC

Snyder, Capullo i ekipa nam donose početak kulminacije "Superheavy" priče u kojoj je Gordon preuzeo plašt od Brus Vejna. Novi misteriozni zločinac donosi nove misteriozne prepreke, kao što se može videti i na poslednjoj strani, ne prestaje sa iznenadjenjima. Crtež i boja su i dalje fantastični, nikada nisam imao primedbu na Capulla i ekipu, koliko god pristrasno to ispalo jer sam odrastao uz njegovog i Mikijevog Spawna. Ono što je glavna zamerka je Snyderov način pisanja i kako pokušava da progura priču i likove. Sve je zasnovano na dijalogu, umesto da koristi Capullov pun potencijal i ide na onu klasičnu "ne govori, pokaži" metodu koja i karakteriše vizuelni medijum. Bilo kako bilo, ništa novo kod njega. Solidna priča, veliki potencijal. Nadam se da kraj neće razočarati, kao što to nekad u ovom naslovu biva.

Naziv: Captain America: White  #4
Piše: Jeph Loeb
Crta: Tim Sale
Boji: Dave Stewart
Izdaje: Marvel

Svakog meseca kada se vratim ovom naslovu kao da sam strip izvukao iz neke vremenske kapsule. Ne ona koja je zakopana 1945. već 2005. Loeb i Sale još jednom dokazuju da imaju snažnu sinergiju i pričaju jednu izuzetno ličnu priču za samog Kapetana, iako na početku to tako nije delovalo. Sale je u svom najboljem elementu i Stewart mu znatno pomaže u tome. Ostaje još jedan broj.

Naziv: Descender #7
Piše: Jeff Lemire
Ilustruje: Dustin Nguyen
Izdaje: Image

Strip se nastavlja nakon kratke pauze, a priča se nadovezuje tamo gde je poslednji put stala. Lemir nam širi ovaj, već sam po sebi ,širok svet i ubacuje još po koji preokret. Za Nguyena nemam šta dodati, jer je kao ilustrator dosledan samom sebi i jasno je da je uspeo da pronađe stil koji je istovremeno i ustaljen, a opet progresivan. 

Naziv: Secret Wars #7
Piše: Jonathan Hickman
Crta: Esad Ribić
Boji: Ive Švorčina
Izdaje: Marvel

Stvarno imam problem sa event stripovima. Barem ovim novim. Naprave glavni naslov, a potom tie-inove. Tie-inovi su prvenstveno nastali kako bi objasnili ona sitna pitanja koja se nisu kosila sa glavnom pričom, ali je bilo problematično i izvan konteksta objansiti ih. To se uglavnom odnosilo na stvari poput: Otkud taj lik tu kada je tamo?  Kako ta osoba ima to sa sobom? Kako je ova osoba mogla to da uradi, što inače ranije ne bi? Sada se event stripovi svode na to da daju konuznu priču i morate da pročitate ostale stripove da bi bilo šta ukapirali, a pravi problem nastupa kada su te tie-in priče same po sebi nesmislene, ili sveukupno kontradiktorne. Kakve to ima veze sa ovim naslovom? Ništa se ne dešava. Smešno je to koliko se zapravo ništa ne dešava, a povrh svega su dodali još jedan broj kako bi bolje ispričali istu tu priču koja ne postoji. Posvetiću celu recenziju ovom naslovu i baviću se svim tim pitanja, čim se ovaj naslov bude završio i odstoji, kako bih bio što objektivniji. Žali bože Ribića i Švoričine što su ih stavili na ovo, ali opet je ovo pri vrhu top liste  po prodaji, tako da super za njih što se toga tiče.

Naziv: Twilight Children #2
Autori: Gilberd Hernandez i Darwyn Cooke
Crta: Darwyn Cooke
Boji: Dave Stewart
Izdaje: Vertigo (DC)

Ovonedeljni favorit je nastavak Hernandezove i Cookove priče o džinovskoj svetlećoj lopti koja sluđuje gomilu seljaka. Bogati likovi, intrigantan zaplet, neobičan tok radnje. Scenario i crtež su na mestu. Čekam nastavak.

Naziv: The Ultimates #1
Piše: Al Ewing
Crta: Kenneth Rocafort
Boji: Dan Brown
Izdaje: Marvel

Naslov me je zaintrigirao još na samom početku, baveći se analizom samog koncepta Marvelovog univerzuma, kao i dešavanja unutar njegovog multi-univerzuma. Marvel nije ni izbliza konfuzan kao DC sa svojim Crisis eventovima i naslovima, ali ovaj naslov je uspeo da mi privuče pažnju u vezi sa tim. Protagonisti nisu ni malo naivni likovi, sjajni i scenarista i crtač. Obazrivo optimističan.

Нема коментара:

Постави коментар