Internacionalni naziv: Baccano!
Režija: Takahiro Omori
Originalni naziv: バッカーノ!
Prevod naziva: Budala! (japanski); Buka! (italijanski)
Serija: animirana
Broj epizoda: 16 (13 + 3 specijala)
Trajanje: 24-25 min.
Studio: Brain's Base (Japan)
Datum izlaženja: 26. jul 2007- 1. novembar 2007
Žanr: akcija, avantura, komedija, fantastika, horor
Teme: alhemija, besmrtnost, mafija, krimi, ubistva
Danas popularni anime naslovi su raznorazne inkarnacije, sada, previše viđenih serija. Jedna od onih anime serija koje su imale najveći uticaj na anime industriju jeste Zmajeva Kugla i prvenstveno Zmajeva Kugla Z. Od toga je nastao One Piece, Naruto, Yu Yu Hakusho od kog je nastao Bleach. Videlo se da su ljudi, prvenstveno mladi, uživali u tome jer je bilo nešto drugačije, jednostavno, ali ne tako jedinstveno, kako se na prvi put činilo. Ipak je recept za uspešan anime: dobra originalna priča i likovi, što je svakim danom sve teže omogućiti zahtevnijim gledaocima. Međutim, ako se o originalnosti priča tu se ne sme izostaviti Baccano!
PRIČA
Upravo po priči ovaj anime i jeste specifičan jer ne postoji jedna, već više, ali se izdvajaju tri:
- 1711. alhemičari pokušavaju da stvore eliksir besmrtnosti
- 1930. objašnjava se rat između mafijaških porodica
- 1931. sukob bandi u transkontinentalnom vozu The Flying Pussyfoot
Veći deo vremena u kom se priča odvija jeste tokom ere Prohibicije, koji je takođe bio poznat kao Plemeniti Eksperiment i trajao je od 1920.-1933.(era kada je alkohol bio zabranjen u SAD-u). Glavna domina koja je poobarala ostale jeste eliksir besmrtnosti koji je iznova stvoren 1930. u Menhetenu i izazvao lančanu reakciju i time obrazovao ovu neverovatnu priču. Priča nije emitovana hronološki već je na početku kraj, na kraju je početak, a ostalo je sve razbacano.
LIKOVI
Što se tiče likova, ima ih na desetine i ne moguće ih je sve opisati, ali se mogu izdvojiti sledeći:
Lad Ruso- psihotični ubicu i jedan od najvećih anime negativaca ikada
Firo- mladić koji treba da se pridruži mafijaškoj porodici, ali se pritom zaljubljuje
Grupa alhmičare koji žive već duže od 200 godina
Đakuzi Splot-- činjenica da se na početku ponaša kao beba, ali kako epizode i radnja „napreduju“, tako i on.
Takođe su tu i dva lika bez kojih ne bi ovaj anime bio što jeste, zbog njihovih osobina i same činjenice da su glavna karika u ovom zgužvanom lancu. To su Isak i Miria. Oni su ti koji unose svežinu u ovaj anime i bez kojih bi ono „komedija“ u opisu bila nepotrebna. Svaka njihova rečenica je zlatna i vredna smejanja u suzama, svaka njihova izjava je naivna i time su, najsimpatičniji likovi u seriji.
DIZAJN I ANIMACIJA
Animacija je dosta zanimljiva i dosta bogata detaljima, kao i crteži. Nagli pokreti su udrađeni fantastično, sama slika odgovara vremenu u kom se nalazi i ima neke od najboljih scena sa krvoprolićem koje sam ikada video. Sve u svemu: solidna animacija, nešto malo iznad proseka.
MUZIKA
Muzika je izdata pod nazivom „Spiral Memories“ i apsolutno je neverovatna. Džez u svom najboljem izdanju. Od vesele muzike koja će vas raznežiti do mračne od kojih ćete bukvalno ući u fotelju, a ne sam prilpepiti, koliko je fantastična. Uvodna špica Guns ’n’ Roses- Paradise Luncha je jedna od najboljih koje sam do sada čuo, dok je odjavna špica, „Calling“, po meni previše slaba i usporena.
JAPANESE DUB VS. ENGLISH DUB
Mnogi anime naslovi mogu da pate od slabe američke sinhronizacije, ali ovde se mora napraviti izuzetak. Njujorški akcenat iz ’30-ih neverovatno leži ovom tipu serije, ali su zato originalne scene sa Isakom i Miriom nenadmašive. Ali sve u svemu: i jedna i druga ekipa su odradili odličan posao.
...
Ovaj anime bi po svim standardima trebao da ima 26 epizoda, prvenstveno zato jer nije cela priča adaptirana, a romani izlaze i dan danas, a i zato što je 13 epizoda i 3 specijala koja su naknadno izašla na DVD-ima nisu dovoljni. Ali možda upravo to dokazuje onu pouku „treba stati kada je najslađe“ i to je Brain’s Base ispoštovao. Topla preporuka, nabavite kako znate i umete- naručite sa interneta, ili pozajmite od poznanika, jer ono šta su Pretparačke Priče uradile i na koji način su uticale na film, tako je Baccano! uticao na anime industriju.
Kompletnu seriju možete naručiti ovde.
Linkovi:
Нема коментара:
Постави коментар